Hudobné UFO (550008)

Kód: 550008
Momentálne nedostupné
Môžeme doručiť do:
20.8.2024
Možnosti doručenia
Položka bola vypredaná…

UFO - elektronická vecička alebo hudobný nástroj?

5

Detailné informácie

Podrobný popis

O čo sa jedná?
Táto elektronická zábavná vecička sa skladá zo svetelného snímača, kondenzátora, integrovaného obvodu a odporových komponentov. Svetelný snímač registruje množstvo dopadajúceho svetla. Čím viac svetla, tým vyšší zvuk. Kondenzátor uchová prúd (z batérie) a znova sa vybíja, je to podobné ako u batérie. Svetelný snímač určuje, ako rýchlo to má kondenzátor urobiť. Nabíjanie a vybíjanie kondenzátora je kontrolované integrovaným obvodom, ktorý tu funguje ako časovač. Pokiaľ budeš chcieť použiť toto zariadenie v tme, začuješ rýchly prerušovaný zvuk - rýchle klikanie. To je kontrolný signál časovača. Na svetle je tento zvuk taký rýchly, že zvuk je spojitý. Odporové súčiastky kontrolujú, že v žiadnej oblasti nie je príliš alebo príliš málo prúdu.

Celé zariadenie si musíš zostaviť sám, ale nie je potrebné žiadne spájkovanie, stačí skrutkovač. Potom už stačí vyskúšať rôzne svetelné podmienky, najlepšie v škole.

Theremin - hudobný nástroj
Náš elektronický hudobný nástroj je založený na podobnej funkcii ako hudobný nástroj Theremin. Je to predchodca elektronických hudobných nástrojov, vydávajúci tóny bez toho, aby bolo potrebné sa ho dotýkať. Theremin vynašiel v roku 1919 Lev Sergejevič Termen, známy aj ako Léon Theremin. Prístroj funguje podľa princípu rádiových interferencií. Hráč ovláda zvuk tým, že pohybuje rukami v blízkosti dvoch antén. Pravá kontroluje výšku tónu, ľavá modeluje silu a hudobný výraz.
Theremin, ktorý reaguje na svetlo je označovaný termínom Foto-Theremin.

Zoznam sa as elektronickými komponentmi
V slovenskom návode si prečítaš podrobnosti o tranzistoroch, foto-tranzistory, reproduktoroch a integrovaných obvodoch.

02

 

Dodatočné parametre

Kategória: Fyzika
Doporučený vek: 10+, 11+, 8+, 9+
Jazyk návodu: Anglicky, slovensky
Položka bola vypredaná…

Hudobne UFO

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.