Návod - Vodné dráčiky - SK

Obsah balenia

  • 1ks akvárium
  • 1ks vrecúško s vajíčkami (Eggs)
  • 1ks vrecúško s kŕmením (Food alebo LAVA Food)
  • 1ks lyžička pre podávanie kŕmenia
  • 1ks pipeta (okrem akvárií EGGspress a SeaFriends)

Čo budete potrebovať?

Balenú pramenitú vodu (neperlivú) a svetlé prostredie s izbovou teplotou (20 – 27°C). POZOR! NEPOUŽÍVAJTE vodu z kohútika, zo studne, vodu chemicky upravovanú (napr. reverznou osmózou), minerálne ochutenú vodu alebo destilovanú vodu! Výrazný rozdiel nočnej a dennej teploty môže mať za následok, že chov bude neúspešný.

Keďže sa jedná o živý experiment, tak odporúčame dôkladné dodržiavanie tohto návodu!

Prípadné otázky zasielajte na e-mail ahoj@edumania.sk

Bezpečnostné informácie – UPOZORNENIE!

Nevhodné pre deti do 3 rokov! Súprava obsahuje malé časti a hrozí vdýchnutie alebo udusenie!

Určené pre deti od 6 rokov, dohľad rodičov je nutný u deti do 10 rokov. Vždy si umyte ruky po manipulácii s vajíčkami, kŕmením alebo vodou z akvária. Vyvarujte sa kontaktu úst a očí s vodou z akvária. Tento návod uchovajte, obsahuje dôležité informácie.

Vajíčka pochádzajú z ekologicky bezpečného laboratórneho chovu. Producent pre EÚ je firma World Alive, Španielsko. Schválené pre predaj na území EÚ. Do SR dováža, podporu a distribúciu zabezpečuje: Elementa s.r.o., Aloisa Lutonského 716/11, 031 01 Liptovský Mikuláš, www.edumania.sk 

POUŽITE VÝHRADNE BALENÚ NEPERLIVÚ PITNÚ VODU!

  • NEPOUŽÍVAJTE vodu z kohútika, zo studne, vodu chemicky upravovanú napr. reverznou osmózou (nájdete na informačnej etikete fľaše) ani destilovanú vodu!
  • V okolí akvária nepoužívajte žiadne insekticídy, spreje alebo čistiace prostriedky. Voda v akváriu by mohla absorbovať stopové množstvo týchto látok a otráviť „dráčikov“
  • Nepoužívajte iné kŕmenie ako to, ktoré je súčasťou sady.
  • Nepridávajte do akvária žiadne prímesi pre vylepšenie kvality vody alebo okrasné objekty, napr. farebné kamienky nájdené vonku alebo hračky, ktoré môžu byť toxické.
  • Neprekrmujte! Prekrmovania je najčastejšou príčinou uhynutia "dráčikov".
  • Dôkladne si prečítajte všetky inštrukcie v návode.

 

UPOZORNENIE PRE MAJITEĽOV VERZIE S LED OSVETLENÍM

V podstavci akvária je zabudované LED osvetlenie napájané batériami typu AAA. V prípade potreby výmeny batérií uvoľnite veko na spodnej strane a vymeňte batérie za rovnaký typ. Dbajte pritom na správnu polaritu +/- (sledujte piktogramy). Použité batérie zlikvidujte ekologicky. 

Poznámka pre majiteľov verzie 7002EU – s farebným indikátorom teploty vody

Akvárium je vybavené horou, ktorej farba označuje teplotu vody: príliš teplá (oranžová farba), príliš studená (tmavomodrá), ideálna teplota (zelená farba), takže farba hory prezradí, či je potrebné akvárium presunúť na miesto s vhodnejšími teplotnými podmienkami. 

Vodné dráčiky 

Aqua Dragons je obchodný názov pre toto úžasné akvárium a stvorenia, ktoré pochádzajú z rodu drobných vodných kôrovcov (latinsky crustacea). Ich vedecké meno je Artemia Salina a žijú v mori a v slaných jazerách už  milióny rokov, od dôb, keď sa po Zemi túlali dinosaury. Ich veľmi efektívny spôsob reprodukcie im umožnil prežiť až do dnešnej doby. Vyzerajú trochu ako morský koník sa zatočeným chvostom a ich vajíčka majú úžasnú schopnosť  kryptobiózy, čo znamená, že ožijú aj o mnoho rokov neskôr,  a to aj po ich úplnom vysušení. Stačí ich znovu umiestniť do ich prirodzeného vodného prostredia. Vodné dráčiky sú teda skutoční malí cestovatelia v čase, ktorých môžete pomocou tejto sady vypestovať a chovať priamo u vás doma. Každý "dráčik" má tri zložené oči, dve sady žiabro-nožičiek, ktoré pracujú ako žiabre na dýchanie, zároveň slúžia na prijímanie potravy a na plávanie. Samce majú hrivu na hlave(pripomína jelenie parohy), ktorú využívajú na zachytenie samičiek pri párení. Samičky sú dlhšie a často je ich možné vidieť s akoby "žiarovkou" na chrbte, ale v skutočnosti sa jedná o vačok s vajíčkami! Vodné dráčiky sú mierumilovní tvorovia, ktorí spolu nikdy nebojujú. Potrebujú len základnú pravidelnú starostlivosť. Udržujte správnu teplotu vody, nechajte akvárium na svetlom mieste, ale nie priamo na slnku. Chráňte akvárium pred nečistotami a tiež do akvária nesiahajte špinavými prstami, napr. pri kŕmení. Pozorujte ich životný cyklus, ich anatómiu a vychutnávajte si ich spoločnosť.

Ako začať:

  1. Naplňte akvárium balenou pramenitou vodou (neperlivou) izbovej teploty (20 - 27 ° C). Max. výška hladiny vody je 2cm od horného okraja hrdla akvária. U niektorých typov akvária je max. prípustná hladina vody vyznačená ryskou (symbol vlnky) na stene akvária.
  2. Vysypte celý obsah vrecka s vajíčkami (označený Eggs) do akvária a poriadne ho lyžičkou na kŕmenie zamiešajte. Vrecko s vajíčkami obsahuje minerály, ktoré sa musia vo vode rozpustiť a vytvoriť vhodné prostredie pre liahnutie. Akvárium dajte na svetlé miesto. Pozor! Nedávajte akvárium na priame slnečné svetlo alebo blízko kúrenia. Mohlo by dôjsť k prehriatiu vody.
  3. Vodné dráčiky sa začnú liahnuť počas 24-48hod., ale sú naozaj malí a očami ich takmer nevidíte. Musíte počkať aspoň dva až tri dni a potom hľadajte vo vode jemný mihotavý pohyb.
  4. Najneskôr na tretí deň by ste mali vidieť drobučký mihotavý pohyb po celom akváriu, prípadne jemne rozhojdajte hladinu, aby ste ich vo vode rozpohybovali. Dráčikov tam bude určite viac ako 10, ale je možné, že ich tam budú aj desiatky.
  5. Po niekoľkých dňoch od momentu, kedy ste uvideli pohybujúce sa mláďatá, môžete začať kŕmiť pomocou priloženej malej lyžičky a vrecka s krmivom.

 

Všeobecné pokyny pre úspešný chov

  1. V miestnosti kde je akvárium udržujte stabilnú izbovú teplotu v rozmedzí 20-27°C. Výrazné výkyvy teploty alebo teploty pod 20°C „dráčikom“ škodia.
  2. Voda sa bude pomaly odparovať a je nutné ju dopĺňať. Použite rovnakú balenú vodu rovnakej izbovej teploty. Príliš studená alebo teplá voda by "dráčikom" spôsobila šok a mohli by uhynúť.
  3. Kŕmia sa podľa počtu vyliahnutých "dráčikov" (vrecúško označené Food). Pokiaľ je v akváriu len niekoľko dráčikov, tak stačí 1 lyžička za 2-3 dni, ak ich tam sú desiatky, tak 1 lyžička každý deň. Aj tak ale platí pravidlo, že ak sa voda začne kaliť, tak je vo vode nadbytok nespotrebovaného kŕmenia.
  4. V prípade väčšieho znečistenia vody prerušte kŕmenie na niekoľko dní kým sa voda sama nevyčistí. Pomocou pipety môžete tiež odsať prebytočné kŕmenie a kal z dna akvária. Potom obnovte kŕmenie, ale predlžte časový interval alebo podávajte menšiu dávku.
  5. Poslednou nutnou údržbou je pravidelné, najlepšie každodenné okysličovanie vody pomocou pipety. Stačí keď niekoľkokrát fúknete vzduch do vody. Pipetu môže nahradiť aj bežná injekčná striekačka. Niektoré akvária sú vybavené vzduchovacím tlačidlom, ktoré naženie vzduch do vody (ale pozor, je nutný rázny stisk!).
  6. Pokiaľ dodržíte vyššie uvedené pokyny, tak vaše dráčiky prežijú niekoľko týždňov a dorastú až do 1cm. Ak sa to ale nepodarí, tak je možné zakúpiť náhradnú súpravu vajíčok a kŕmenia.

Návod vo formáte pdf

pdf_icon

 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.