Chemické laboratórium - 200 pokusov (8364)

Kód: 8364
Značka: Buki France
Na sklade (108 ks)
Môžeme doručiť do:
23.7.2024
Možnosti doručenia

Chémia nie je povinná jazda vzdelávacím systémom, ale svet, kde od úžasu nezavrieš ústa. Táto experimentálna sada pre mladých vedcov (ale nielen pre nich) ti poskytne hodiny zábavy pri skúmaní podstaty sveta.

6

Detailné informácie

Podrobný popis

Chémia je úžasná prírodná veda, ktorá sa snaží zistiť, z čoho sa skladá náš svet. My, ľudia, sme samá chemická reakcia. Život je neustála zmena, atómy, z ktorých sa skladá svet, sa v dôsledku chemických väzieb neustále spájajú, rozpadajú a preskupujú. Chémia nie je povinná jazda vzdelávacím systémom, ale svet, kde od úžasu nezavrieš ústa. Táto experimentálna súprava pre mladých vedcov (ale nielen pre nich) ti poskytne hodiny zábavy pri skúmaní podstaty sveta.

Pokusy 1-5

V chémii je dôležité vedieť, ako správne odčítať merané hodnoty, ako prelievať kvapaliny, používať kvapkadlo, miešať látky rôznych skupenstiev alebo merať teplotu roztokov. Toto všetko sa naučíš v prvých piatich pokusoch.

Pokusy 6-12

Budeš sa zabávať s farbami a urobíš aj pokus na premenu skupenstiev. Zoznámiš sa s javom, ktorý sa nazýva kapilarita a zistíš, že aj kvapaliny vedia prekabátiť príťažlivosť zemskú, veď ako by sa inak dostala voda do listov stromov, ktoré sa neustále naťahujú za slnkom.

Pokusy 13-17

Povrchové napätie a viskozita kvapalín - tieto pojmy možno budú pre tvojich spolužiakov nezapamätateľné poučky, ale pre teba, jednoduchý popis zážitku, ktorý sa ti spája s týmito pokusmi.

Pokusy 18-37

Je teplá voda ľahšia ako studená voda? Aké to má dôsledky? Menia kvapaliny so zmenou skupenstva svoj objem? A čo to vlastne je zmena skupenstva? Ako ju urýchliť? Ako ju spomaliť? Možno sú pre niekoho tieto termíny španielska dedina, ale s týmito javmi sa stretávame každú chvíľu. Mnohé dokonca úzko súvisia s pochodmi nášho tela. Už budeš perfektne rozumieť tomu prečo padá rosa, prečo sa je v zimnom období neustále vlhká pôda alebo prečo ti je zima, keď vyjdeš z bazéna.

Pokusy 38-46

Ako fungujú pracie prášky alebo prostriedky na umývanie riadu? Čo zistil Archimédes? Prečo predmety plávajú a prečo sa vo vode vznášame, akoby sme lietali? A znova to povrchové napätie.

Pokusy 47-53

Urobíš niekoľko pokusov so síranom meďnatým. Prečo je pre nás zaujímavý? V bezvodom stave je to biela kryštalická látka, ktorá prijímaním vody zmodrie. Preto sa používa na dôkaz vody v organických kvapalinách alebo ako sušidlo. Budeš prekvapený, kde všade nájdeš vodu.

Pokusy 54-62

Zoznámiš sa s roztokmi, s homogénnymi aj heterogénnymi zmesami. Zistíš, že voda je rozpúšťadlo a pomocou nej namiešaš pravý roztok, koloidný roztok a vyrobíš suspenziu. Napríklad podobnú tej, ktorú si každý deň dopraješ na obed.

Pokusy 63-77

A ideme na emulzie. Že nevieš čo to je? No jednu takú si každé ráno natieraš na voňavý chlebík. Vyskúšaš si chromatografiu a vyrobíš svoj vlastný parfém.

Pokusy 78-82

Vieš čo je to Tindallov efekt? Okrem toho, že si ho mnohokrát videl v prírode, stretneš sa s ním aj pri tvojich pokusoch. Otestuješ, ako sa navzájom správajú kvapalné a pevné látky.

Pokusy 83-89

Kyseliny a zásady, Jing a jang, deň a noc. Ako zmeriaš či je látka kyslá alebo zásaditá? Aké pH má voda. A čo napríklad dažďová voda, vriaca voda, voda z mláky? Ktoré produkty v domácnosti sú zásady a ktoré kyseliny?

Pokusy 90-94

Vieš čo to je lakmus? Ak nie tak sa priprav na farebnú zábavu. Popri tom presne odlíšiš kyseliny od zásad.

Pokusy 95-119

A ideme na chemické reakcie. Najskôr vyskúšame ako spolu reagujú kyseliny a zásady. Vieš ako najlepšie očistiť špinavé mince? Potom vyskúšame zložitejšie reakcie, pri ktorých vznikajú rôzne zrazeniny a na povrchu látok sa tvoria podivuhodné usadeniny. Každopádne stále platí: "Nič sa nestráca, nič sa nevytvára, všetko sa premieňa", Antoine Lavoisier (1743 - 1794) - francúzky chemik, otec zákona zachovania hmotnosti.

Pokusy 113-200

Nasledujúce pokusy už nie sú označené ako odborné, ale slúžia na tvoje pobavenie. Stále sa však týkajú pevných látok, farbív, vajíčok, kyselín aj zásad, roztokov aj pevných látok. Bav sa.

02

 

Dodatočné parametre

Kategória: Chémia
Hmotnosť: 1.7 kg
Doporučený vek: 10+, 11+, 8+, 9+
Rozmery balenia: 45 x 11 x 32,2 cm
Jazyk návodu: Anglicky, slovensky

Chemická laboratoř - 200 pokusů

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.